Saturn Award Nominations Revealed for Films

For us in the world of Geekdom this is the awards that we should be taking note of. Check out the nominations for the films and my personal choices for the winners are in BOLD!

Hugo and Harry Potter Cast Their Spells and Lead Film Nominations for 38th Saturn Awards

Hugo and Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 each received 10 nominations as the Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films today announced nominations for the 38th Annual Saturn Awards, which will be presented on Wednesday, June 20.

Other leading titles in the Academy’s film categories were Super 8 (eight nominations); Marvel’s Captain America: The First Avenger (seven); and The Adventures of Tintin and Mission: Impossible – Ghost Protocol (six each).  Rise of the Planet of the Apes breathed new life into a classic sci-fi franchise with five nominations, including a Best Supporting Actor nomination for Andy Serkis.

In addition to the competitive Saturn Awards, the Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films announced that filmmaker Martin Scorsese will receive its prestigious special award, The George Pal Memorial Award, for his brilliant ode to the triumphant spirit of early cinema in Hugo.

Best Science Fiction Film:

The Adjustment Bureau         

Universal

Captain America: The First Avenger

Paramount/Marvel

Limitless

Relativity Media

Rise of the Planet of the Apes

20th Century Fox

Super 8

Paramount

X-Men: First Class

20th Century Fox

 

Best Fantasy Film:

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Warner Bros.

Hugo

Paramount

Immortals

Relativity Media

Midnight in Paris

Sony Pictures Classics

The Muppets

Walt Disney Studios

Thor

Paramount/Marvel

 

Best Horror/Thriller Film:

Contagion

Warner Bros.

The Devil’s Double

Lionsgate

The Girl With the Dragon Tattoo

Sony

The Grey

Open Road Films

Take Shelter

Sony Pictures Classics

The Thing

Universal

 

Best Action/Adventure Film:

Fast Five

Universal

The Lincoln Lawyer

Lionsgate

Mission: Impossible – Ghost Protocol

Paramount

Red Tails

20th Century Fox/Lucasfilm Ltd.

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Warner Bros.

War Horse

Walt Disney/DreamWorks

 

Best Actor:

Antonio Banderas, The Skin I Live In

Sony Pictures Classics

Dominic Cooper, The Devil’s Double

Lionsgate

Tom Cruise, Mission: Impossible – Ghost Protocol

Paramount

Chris Evans, Captain America: The First Avenger

Paramount/Marvel

Ben Kingsley, Hugo

Paramount

Michael Shannon, Take Shelter

Sony Pictures Classics

 

Best Actress:

Jessica Chastain, Take Shelter

Sony Pictures Classics

Kirsten Dunst, Melancholia

Magnolia

Rooney Mara, The Girl With the Dragon Tattoo

Sony

Brit Marling, Another Earth

Fox Searchlight

Keira Knightley, A Dangerous Method

Sony Pictures Classics

Elizabeth Olson, Martha Marcy May Marlene

Fox Searchlight

 

Best Supporting Actor:

Ralph Fiennes, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

Harrison Ford, Cowboys and Aliens

Universal

Tom Hiddleston, Thor

Paramount/Marvel

Alan Rickman, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

Andy Serkis, Rise of the Planet of the Apes

20th Century Fox

Stanley Tucci, Captain America: The First Avenger

Paramount/Marvel

 

Best Supporting Actress:

 

Elena Anaya, The Skin I Live In

Sony Pictures Classics

Emily Blunt, The Adjustment Bureau

Universal

Charlotte Gainsbourg, Melancholia

Magnolia

Paula Patton, Mission: Impossible – Ghost Protocol

Paramount

Lin Shaye, Insidious

FilmDistrict

Emma Watson, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

 

Best Performance by a Younger Actor:

Asa Butterfield, Hugo

Paramount

Joel Courtney, Super 8

Paramount

Elle Fanning, Super 8

Paramount

Dakota Goyo, Real Steel

Walt Disney

Chloe Grace Moretz, Hugo

Paramount

Saoirse Ronan, Hanna

Focus

 

Best Direction:

J.J. Abrams, Super 8

Paramount

Brad Bird, Mission: Impossible – Ghost Protocol

Paramount

Martin Scorsese, Hugo

Paramount

Steven Spielberg, The Adventures of Tintin

Paramount

Rupert Wyatt, Rise of the Planet of the Apes

20th Century Fox

David Yates, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

 

Best Writing:

J.J. Abrams, Super 8

Paramount

Woody Allen, Midnight in Paris

Sony Pictures Classics

Mike Cahill, Brit Marling, Another Earth

Fox Searchlight

Rick Jaffa, Amanda Silver, Rise of the Planet of the Apes

20th Century Fox

John Logan, Hugo

Paramount

Jeff Nichols, Take Shelter

Sony Pictures Classics

 

Best Music:

Michael Giacchino, Mission: Impossible – Ghost Protocol

Paramount

Michael Giacchino, Super 8

Paramount

Howard Shore, Hugo

Paramount

Alan Silvestri, Captain America: The First Avenger

Paramount/Marvel

John Williams, The Adventures of Tintin

Paramount

John Williams, War Horse

Walt Disney/DreamWorks

 

Best Production Design:

Stuart Craig, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

Dante Ferretti, Hugo

Paramount

Tom Foden, Immortals

Relativity

Rick Heinrichs, Captain America: The First Avenger

Paramount/Marvel

Kim Sinclair, The Adventures of Tintin

Paramount

Bo Welch, Thor

Paramount/Marvel

 

Best Editing:

Maryann Brandon, Mary Jo Markey, Super 8

Paramount

Mark Day, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

Paul Hirsch, Mission: Impossible – Ghost Protocol

Paramount

Michael Kahn, The Adventures of Tintin

Paramount

Kelly Matsumoto, Fred Raskin, Christian Watner, Five Five

Universal

Thelma Schoonmaker, Hugo

Paramount

 

Best Costume:

Jenny Beavan, Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Warner Bros.

Alexandra Byrne, Thor

Paramount/Marvel

Lisy Christl, Anonymous

Sony

Sandy Powell, Hugo

Paramount

Anna B. Sheppard, Captain America: The First Avenger

Paramount/Marvel

Jany Temime, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

 

Best Make-Up:

Shaun Smith, Scott Wheeler, Conan the Barbarian

Lionsgate

Nick Dudman, Amanda Knight, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

Annick Chartier, Adrien Morot, Nikoletta Skarlatos, Immortals

Relativity Media

Tamar Aviv, The Skin I Live In

Sony Pictures Classics

Tom Woodruff Jr., Alec Gillis, The Thing

Universal

Dave Elsey, Fran Needham, Conor O’ Sullivan, X-Men: First Class

20th Century Fox

 

Best Special Effects:

Scott E. Anderson, Matt Aitken, Joe Letteri, Matthias Menz,
Keith Miller, The Adventures of Tintin

Paramount

Tim Burke, Greg Butler, John Richardson, David Vickery,

Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Warner Bros.

Dan Lemmon, Joe Letteri, R. Christopher White, Daniel Barrett,
Rise of the Planet of the Apes

20th Century Fox

Steven Riley, Russell Earl, Kim Libreri, Dennis Muren, Super 8

Paramount

Scott Benza, John Frazier, Matthew Butler, Scott Farar,

Transformers: Dark of the Moon

Paramount

 

Best International Film:

Attack the Block

Screen Gems/Sony

The Heir Apparent: Largo Winch

Music Box

Melancholia

Magnolia

Point Blank

Magnolia

The Skin I Live In

Sony Pictures Classics

Troll Hunter

Magnet/Magnolia

 

Best Animated Film:

The Adventures of Tintin

Paramount

Cars 2

Walt Disney/Pixar

Kung Fu Panda 2

Paramount/DreamWorks Animation

Puss in Boots

Paramount/DreamWorks Animation

Rango

Paramount

Rio

20th Century Fox

More from the world of Geek Syndicate

%d bloggers like this: